Головна сторінка » Флора і фауна » Вид місяця » Архів видів місяця

Архів видів місяця

Лютий, 2016

Крук Corvus corax Linnaeus, 1758

Серед горобиних крук – найбільший за розмірами птах, відомий людям з давніх-давен. Чорний колір його оперення, що на голові, шиї та грудях помітно відливає фіолетовим і темно-синім, знайомий всім любителям птахів. Українська назва виду є наслідуванням специфічного покрику, котрий можна почути будь-коли протягом року.

Вересень, 2014

Гісоп крейдяний Hyssopus cretaceus Dubjan.

Серед рослин, без яких важко уявити собі крейдяні схили, одне посідає особливе місце. Його ім’ям в свій час видатний ботанік Б. М.  Козо-Полянський назвав плеяду ендеміків крейдяних гір у басейнах Дона і Волги. Мова йде про так звану «флору гісопу», групу видів південного походження, що пов’язані із Середземномор’ям, та, відповідно, про гісоп крейдяний.

Липень, 2014

Звичайна бджолоїдка Merops apiaster (Linnaeus, 1758)

Звичайна бджолоїдка – помітний птах, широко відомий завдяки яскравому оперенню та повільним, мелодійним, привабливим звукам, які лунають з піднебесся влітку. Подібно іншим бджолоїдкам, цей вид має інтенсивне забарвлення: шапочка, тім’я і мантія у звичайної бджолоїдки брунатні, горло жовте, груди і черево бірюзові (блакитно-зелені), спина і надхвістя бурувато-жовті, на крилах переважає бірюзовий колір. У польоті найперше впадає у вічі жовте горло.

Грудень, 2013

Пугач Bubo bubo (Linnaeus, 1758)

Мабуть немає такої людини в Україні, яка б не була знайома з однією з найбільших наших сов – пугачем. Цей птах – персонаж численних казок і легенд. Але мало хто знає, що пугач мешкає поруч із нами, тільки з-за нічного засобу життя його можна побачити дуже нечасто. То хто ж цей загадковий пугач?

Листопад, 2013

Хатній горобець Passer domesticus (Linnaeus, 1758)

Хатній горобець – добре відомий всім птах. Його природний ареал обмежувався Євразією і Північною Африкою. Починаючи із середини 19-го століття, горобців завезли у різні країни Африки, Північної і Південної Америки, в Австралію і Нову Зеландію, на океанські острови, а згодом, знову ж таки, завдячуючи діяльності людини (у тому числі і ненавмисної), вони вже розселялися самостійно.

Жовтень, 2013

Візерунковий полоз Elaphe dione (Pallas, 1773)

Візерунковий полоз – один з широко розповсюджених представників роду Elaphe, який налічує, за останніми оцінками фахівців, 11 видів змій. Його сучасний ареал простягається від Лівобережної України і Закавказзя до Далекого Сходу через Іран, Середню і Центральну Азію, Казахстан, Монголію та Північний Китай.

Вересень, 2013

Ерезус чорний Eresus kollari Rossi, 1846

Наукова назва павука ерезуса (Eresus kollari) лунала по-різному. Його називали ерезусом чорним (E. niger), бо самки і молоді самці цього виду повністю чорні, і ерезусом кармінно-червоним (E. cinnaberinus), тому що дорослий самець має яскраве черевце, прикрашене чотирма чорними крапками. По-англійські його за це навіть прозвали павук-сонечко. Ерезус розповсюджений повсюдно у Євразії на південь від лісової зони і північніше тропіків.

Серпень, 2013

Лучна трав’янка Saxicola rubetra (L.)

Більша частина життя багатьох комахоїдних птахів проходить на своєрідних підвищених пунктах, які прийнято називати присадами. З них можна легко вистежувати здобич, спостерігати за своїми сусідами, заздалегідь помічати наближення небезпеки. Один з таких видів – наш звичайний птах, лучна трав’янка.

Квітень, 2013

Горицвіт весняний Adonis vernalis L.

Горицвіт весняний – багаторічна рослина. Строк його життя довгий: припускають, що він може перевищувати 150 років (!), а максимального розвитку ця рослина сягає лише у віці 40-50 років. Поширений горицвіт весняний від Іспанії до басейна Лени, переважно, у лісостепу, на ділянках із гарним дренажем – по схилах пагорків та в балках.

Березень, 2013

Степова гадюка Vipera renardi Christoph, 1861

Степова гадюка – невелика отруйна змія, яка широко розповсюджена в степовій зоні Євразії від України до Китаю. Ця сіра змійка з темною зигзагоподібною смугою на спині населяє відкриті місцеперебування: різні варіанти степів, іноді – напівпустелі, зустрічається на луках та галявинах в південному лісостепу.